KMM Okno
rozwiązanie na lata

Okna dwu czy trzyszybowe? Co wybrać?

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe - czym się różnią?


Wybór pakietów szybowych okien pomiędzy trzyszybowymi a dwuszybowymi wydaje się skomplikowany. Opinie są mocno podzielone, a do tego istotna jest też masa szkła użytego do wyprodukowanego pakietu.  W tym artykule postaramy się przybliżyć oraz rozwiać wszelkie wątpliowści oraz pomóc w wyborze odpowiedniego rozwiązania dedykowanego dla ciebie i twojej inwestycji.

 

Jakie okna wybrać do bloku? Co musisz wiedzieć o oknach dwuszybowych?

 

Na początku warto zaznaczyć, że ilość szklanych przegród jest podstawową różnicą między oknami dwu i trzyszybowymi. W rzeczywistości nawet jedna szyba dodatkowa może zmienić parametry całej stolarki okiennej. Należy pamiętać, że okna różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również komfortem użytkowania oraz przenikalnością cieplną. Kluczowe jest również to, że na dźwiękoszczelność okna nie ma wpływu ilość szyb, ponieważ ten parametr jest uzależniony od grubości, a nie ilości szklanej powierzchni. 

 

Nie jest tajemnicą, że okna dwuszybowe mają gorszą izolacyjność, ponieważ ciepło szybciej „ucieka” na zewnątrz. Właśnie dlatego standardy budownictwa zostały podwyższone i od 2021 roku obowiązują nowe przepisy, określające dokładnie parametry okien, które można zamontować w nowym domu jednorodzinnym czy bloku. Niska izolacyjność może powodować parowanie okien od wewnątrz, co jest skutkiem dużej różnicy temperatur, ale taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko. Wartym uwagi zabezpieczeniem jest zastosowaniem tzw. ciepłej ramki międzyszybowej, która nie tylko wygląda atrakcyjnie z uwagi na kolor dostosowany pod okno, ale także w znacznym stopniu ogranicza skraplanie się pary wodnej na szybie. Dzieje się to poprzez zniwelowanie zimnego mostka, którym charakteryzuje się tradycyjna aluminiowa ramka. 

 

Główną zaletą okien dwuszybowych jest oczywiście niższa cena. Warto też podkreślić, że niedostateczne parametry izolacyjne są największą wadą tego rodzaju okien. Ich energooszczędność jest niedostateczna dla obecnych norm, dlatego takich okien nie powinno się montować w sypialniach, salonie oraz innych pomieszczeniach użytkowych. Właśnie dlatego okna dwuszybowe stosowane są głównie w spiżarniach i garażach, ponieważ w tych miejscach temperatura bardzo rzadko przekracza kilkanaście stopni. Gdzie nie potrzebujemy wyższego komfortu cieplnego. 

 

Obowiązek budowy obiektów energooszczędnych. Czy będziemy wybierać tylko okna trzyszybowe?

 

Obowiązek budowy obiektów energooszczędnych wynika z odpowiednich regulacji, które mają zwiększyć pasywność budynków nowych oraz modernizowanych. Można śmiało powiedzieć, że te wymagania spełniają właśnie okna wyposażone w pakiety trzyszybowe. 

 

Wysokie parametry izolacyjne są główną zaletą okien trzyszybowych. Umożliwiają one zachowanie ciepła wewnątrz budynku, dlatego komfort przebywania w takim miejscu jest większy, a do tego jeszcze większe są oszczędności w budżecie domowym. W sezonie zimowym właściciel takiego budynku bądź mieszkania zapłaci niższy rachunek za energię grzewczą, natomiast w sezonie letnim można będzie się cieszyć większym chłodem. 

Zalety okien trzyszybowych są następujące:

- lepsza izolacyjność

- niższe rachunki za ogrzewanie

- niski współczynnik przenikania ciepła

 

Okna trzyszybowe wady również mają, ponieważ zastosowanie kolejnej szyby znacznie zwiększa masę pakietu, przez co niekiedy montaż staje się utrudniony, a co za tym idzie droższy. Spowodowane jest to użyciem specjalistycznych podnośników, dźwigów czy mini żurawii, potocznie mówiąc - „pajączków”. Okna trzyszybowe cena jest wyższa niż okien dwuszybowych, ale jest to tak naprawdę jedyny minus. Co istotne, większość nowoczesnych profili powstaje z myślą właśnie o pakietach trzyszybowych. Dzięki temu możemy mieć pewność zachowania wysokich parametrów izolacyjnych.

 

Nowe przepisy powodują, że nie trzeba się zastanawiać nad tym, jakie okna wybrać do domu. Odpowiedź jest prosta, ponieważ wymagania stawiane nowoczesnemu budownictwu spełniają tylko okna trzyszybowe Niemniej jednak w przypadku wymiany dotychczasowej stolarki okiennej dla domów całorocznych rekomendowane jest stosowanie pakietów trzyszybowych, które pozwalają na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła Uw 0.9.. Jest to inwestycja na długie lata, a do tego ma bezpośrednie przełożenie na generowanie oszczędności za ogrzewanie mieszkania. Okna z łatwością spełniające wymagane współczynniki oraz trwałość znajdziesz w naszym biurze sprzedaży KMM OKNO – Fabryka OKien.